Jakie probiotyki wybrać?

Jakie probiotyki wybrać?

Probiotyki, to zbiór bakterii, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz do zachowania jego ogólnej równowagi i poprawnej kondycji. Istnieją jednak substancje probiotyczne, które szczególnie pozytywnie działają nie na całość, lecz na konkretne partie, w których odczuwamy dyskomfort. Flora jelitowa lub mikrobiom są zbudowane z odmiennych strukturalnie bakterii. Można rzec, iż poszczególne oddziaływanie konkretnych szczepów bakteryjnych jest unikatowe dla każdego DNA. Wynika to z odmiennych poziomów odporności na różnego rodzaju substancje, zachorowania, fizyczności, kondycji lub uwarunkowań genetycznych. Warto pokreślić, że w jelicie grubym zlokalizowanych jest niemal kilka miliardów różnych bakterii, pochodzących z 500 odmiennych gatunków.

Skuteczne probiotyki – co wybrać?

Zdecydowanie warto skupić się na bakteriach probiotycznych z grup: Bifidobacterium, Saccharomyces, czy Lactobacillus. Co więcej, istnieje bardzo duża grupa preparatów, zawierających kilka szczepów bakterii w jednej substancji. Wynika to z różnorodności działania poszczególnych grup bakteryjnych. Niekiedy oddziałują one bowiem na konkretne ogniska i skupiają się jedynie na poszczególnych schorzeniach. W momencie, kiedy odczuwamy daną dolegliwość (np. biegunkę), warto skupić się przede wszystkim na jej zwalczeniu. Ponadto, poza formą przyjmowanego suplementu, bardzo ważne pozostaje również jego dawkowanie. Badania pokazały, iż większe dawki powodują lepsze efekty (są one bardziej zintensyfikowane), jednak nie należy przesadzać, ponieważ tylko logiczny umiar może pomóc nam w pokonaniu dyskomfortu.

Bardzo częstym problemem układu trawiennego są zaparcia. Na tego rodzaju boleści skarży się istotna grupa osób. Niekiedy nie zdają one sobie jednak sprawy, że to właśnie bakterie probiotyczne pomogą im w przywróceniu należytej równowagi. Zaparcia sprawiają nie tylko objawy bólowe, ale również znaczny dyskomfort powodowany przede wszystkim, twardymi oraz nieregularnymi wypróżnieniami. Podobny problem występuje także u osób cierpiących na tzw. zespół jelita drażliwego.

Probiotyki jednak są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi opisanymi wyżej dolegliwościami, w sposób naprawdę sprawny i kompleksowy, zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Bakterie z grupy b.lactis, b.longum, L.rhamnosus, L.plantarum, L.reuteri, S.cerevisiae, czy L.acidophilus – przyniosą zdecydowaną ulgę w zaparciach, zmniejszą uczucie pełności, zrównoważą częstotliwość występowania gazów, odbijania się i usuną wzdęcia. Bardzo podobny mechanizm działania występuje także w przypadku biegunki, która powoduje równie bolesne następstwa, lecz są one wręcz odwrotne do zaparć, mianowicie – stolec jest zbyt miękki i wodnisty. Bakterie probiotyczne minimalizują poziom oddawania stolca w przypadku biegunki, która związana jest z zakażeniem, zatruciem pokarmowym lub wirusowym (grypa żołądkowa). Szczepy bakterii, które pomogą zwalczyć biegunkę, to: Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus acidophilus, a także Lactobacillus bulgaricus. Warto dodać, iż przyczyną biegunki może być nic innego jak antybiotykoterapia, której nieodłącznym elementem ochronnym są właśnie bakterie probiotyczne. W momencie, kiedy antybiotyki niszczą bakterie wirusowe, powodujące różne infekcje oraz zakażenia, zabijane są także baterie pozytywne, dlatego tak ważne jest ich uzupełnienie.

Bardzo często nie doceniamy faktu, iż tego typu preparaty w sposób widoczny mogą wspomagać poziom dobrego samopoczucia oraz stan zdrowia. Ponadto spożywanie niektórych odmian bakterii probiotycznych skutkuje obniżeniem poziomu złego cholesterolu, normalizacją ciśnienia tętniczego krwi, a także poprawą stanu pH skóry. Warto podkreślić, że zarówno mózg, jak i jelita, stanowią podmioty bardzo istotne dla naszego funkcjonowania. Zażywanie niektórych szczepów bakterii, takich jak: Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Lactobacillus helveticus, a także Lactobacillus rhamnosus, może skutkować poprawą kondycji psychofizycznej oraz zmniejszeniem pułapu odczuwania lęku, depresji, smutku, czy osłabienia.