Probiotyk przed czy po antybiotyku?

Probiotyk przed czy po antybiotyku?

Antybiotyki, to substancje stosowane na całym świecie. Ich popularność wynika przede wszystkim ze skuteczności, szybkości działania oraz niesamowitych efektów podczas zażywania ich w trakcie choroby. Warto jednak podkreślić, iż pokonując chorobotwórcze drobnoustroje, mają jednocześnie bardzo negatywny wpływ na naturalną mikroflorę jelitową, która stanowi fundament dla zdrowego organizmu. Ponadto bardzo istotnym jest również fakt, że stosowanie diety bogatej w kefiry, jogurty lub inne produkty fermentowane – niestety nie spełnia oczekiwanych efektów. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności świadczące o negatywnych skutkach antybiotykoterapii, warto skupić się na opracowaniu najlepszego dla zdrowia sposobu naturalnej ochrony, którym jest zażywanie probiotyków.

Probiotyk w czasie oraz po antybiotykoterapii

Probiotyki są fundamentalną i nieodłączną częścią antybiotykoterapii. Tylko dzięki nim jesteśmy w stanie stworzyć naturalną ochronę dla naszego organizmu i zapobiec wszelkim negatywnym skutkom ubocznym. To bardzo ważne, ponieważ bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak delikatne w swojej strukturze pozostają wszystkie narządy wewnętrzne oraz inne warunkujące je organy i jak łatwo upośledzić ich pracę.

Probiotyki należy stosować w trakcie trwania antybiotykoterapii, a także przez okres minimum tygodnia po jej zakończeniu. Preparaty w formie doustnej winno się zażywać w określonym odstępie czasowym od antybiotyku, a mianowicie w przeciągu 2-3 godzin po jego aplikacji. Należy pamiętać o tym, iż nie wolno stosować ich bezpośrednio z antybiotykiem, gdyż tego typu rodzaj leku niszczy wszelkie bakterie probiotyczne, niosące korzyści dla organizmu ludzkiego. Co ważne, zostało stworzonych kilkanaście odmiennych rodzajów preparatów probiotycznych, które dostosowane są do indywidualnie, w oparciu o strukturę masy ciała, wiek i specyfikę organizmu. Co więcej – probiotyki pozostają w pełni przyswajalne oraz bezpieczne dla kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią. Skutkiem stosowania probiotyków w czasie ciąży jest uodpornienie organizmu dziecka na różnego rodzaju alergie.

Ciekawym faktem pozostaje natomiast prawidłowość, że wszelkie substancje probiotyczne powinny być przechowywane w lodówce, aby została zachowana ich świeżość oraz właściwości. W temperaturze pokojowej mogą przebywać tylko przez okres dwóch tygodni, potem nie nadają się do spożycia, gdyż nie posiadają już swoich pierwotnych właściwości. Probiotyki dostępne są bez konieczności udokumentowania ich zakupu receptą, a ich dostępność wydaje się niemal stuprocentowa, albowiem możemy zakupić je w każdej aptece, w przystępnej cenie.

Jasne jest, że substancje probiotyczne są zróżnicowane, istnieją takie, które stosuje się od 3 do 5 razy w ciągu doby i posiadają one odpowiednio mniej pozytywnych bakterii, w odróżnieniu od tych, które stosuje się tylko i wyłącznie 2 razy na dobę. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub potrzeby uzupełnienia swojej wiedzy na temat potrzeby wprowadzenia do organizmu bakterii probiotycznych w przypadku wystąpienia antybiotykoterapii – warto zasięgnąć porady specjalisty wykształconego w dziedzinie farmaceutyki.